بسیاری از مردم در شناخت تفاوت بین بنزین سوپر و معمولی، دارای باور درستی نیستند و تنها دلیلی که برای استفاده از نوع سوپر دارند؛ افزایش عملکرد و کارکرد بهتر موتور خودرو، نسبت به زمانی است که از نوع معمولی استفاده می‌کنند.

تفاوت بنزین معمولی و سوپر در موارد بسیار زیادی است که در این متن سعی شده تا با شرح مزایا، معایب، عدد اکتان، عوامل تاثیرگذار بر روی اکتان و ویژگی هر یک شما را با انواع سوخت‌های موجود در پمپ بنزین‌ها آشنا کرده تا مناسب‌ترین نوع آن را برای ماشین خود انتخاب کنید.

عدد اکتان چیست؟

 

عدد اکتان، پارامتری برای نشان‌دادن قابلیت متراکم‌ شدن سوخت در موتور پیش از شروع احتراق است. سوخت خودرو، زمانی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد که بلافاصله پس از جرقه‌زدن شمع ماشین، مشتعل شود و شعله آن سرتاسر محفظه احتراق را در حالت آرام‌سوز فرا گیرد؛ نتیجه این فرآیند، شروع موج انفجاری قوی و یکنواختی می‌شود که ما شاهد این یک‌دستی در بنزینی هستیم که دارای عدد اکتان بالای مختص همان وسیله نقلیه است.

از طرفی بنزینی با عدد اکتان کم‌تر نسبت به میزان توصیه‌شده به علت وجود قطرات ناهماهنگ تزریقی، موج انفجاری یکنواختی را ایجاد نمی‌کند؛ زیرا در این شرایط، حجم یک‌دستی از بنزین با زمان‌بندی مرتبی در محفظه مخصوص تزریق نمی‌شود. در نتیجه امواج احتراقی مخربی تولید می‌شود که اثر متقابلی بر هم می‌گذارند و منجر به خنثی‌شدن تاثیر هم می‌شوند؛ سپس فشار وارده بر محفظه، بالا رفته و دمای بالایی را تولید می‌کند که انرژی مکانیکی موتور را هدر می‌دهد.

تفاوت بنزین معمولی با سوپر؟

فرق بنزین معمولی با نوع سوپر، تنها در میزان عدد اکتان آن است. همانطور که پیش‌تر گفتیم، هر چقدر میزان این عدد بالاتر باشد؛ بنزین دیرتر منفجر می‌شود و کمتر هدر می‌رود. عدد اکتان در بنزین سوپر 95 و در بنزین معمولی 87 است.

هر خودرویی بسته به نوع موتور با عدد اکتان مشخص و متفاوتی سازگار است؛ صاحب ماشین باید از این عدد باخبر باشد تا هنگام سوخت‌گیری، بهترین انتخاب را داشته باشد. استفاده از بنزین با عدد اکتان سازگار با پیشرانه، منجر به افزایش عمر مفید و کارایی بهتر آن می‌شود.

بنابراین استفاده از بنزین معمولی برای خودروهاییکه نیاز به عدد اکتان بالا و بنزین سوپر برای ماشین‌هایی که نیاز به عدد اکتان پایین دارند؛ منجر به کاهش توان خودرو شده و به قطعات موتور، فشار وارد می‌کند.

 

بهترین نوع بنزین کدام است؟

تقریبا بیشتر وسایل نقلیه موجود در ایران، نیاز به سوختی با عدد اکتان بالا در حدود 95 دارند و با بنزین سوپر سازگارتر هستند. طبیعتا استفاده از بنزین معمولی در این ماشین‌ها به موتور آسیب‌هایی می‌زند که در پی آن، عملکرد و عمر مفید خودرو، کاهش پیدا می‌کند.

البته موضوع مهم دیگری که مردم کشورمان با آن درگیرند؛ این واقعیت انکار ناپذیر است که درصد بالایی به علت قیمت بالای بنزین سوپر، امکان استفاده از آن را ندارند و مجبور به انتخاب نوع معمولی هستند. راه حلی که در این شرایط پیش‌روی مردم قرار دارد؛ سوخت‌گیری بنزین سوپر به نسبت کمتر تا نوع معمولی است که باز هم این روش، بهتر از عدم استفاده به کل از آن است.

نکته مهم: با توجه به همه این شرایط، باید در نظر داشته باشید که کیفیت بنزین موجود در ایران به صورت کلی در حد قابل قبولی نیست.

 

عوامل بیرونی تاثیرگذار بر عدد اکتان

نکته مهم و قابل توجه در خصوص عدد اکتان این است که عوامل بیرونی هم در میزان آن تاثیر دارد و منجر به کاهش یا افزایش این عدد می‌شود. در این بخش به مهم‌ترین دلایل بیرونی اشاره می‌کنیم:

  • ارتفاع از سطح دریا: هر چقدر که ارتفاع خودرو از سطح دریا بالاتر باشد، نیاز به سوختی با عدد اکتان کم‌تر است؛ زیرا که بنزین، دیرتر دچار احتراق می‌شود.
  • میزان رطوبت: افزایش میزان رطوبت با بالا رفتن عدد اکتان رابطه مستقیمی دارد؛ به عبارتی با افزایش درجه رطوبت هوا، میزان عدد اکتان بنزین نیز بالا می‌رود.
  • دمای هوا: افزایش میزان دمای هوا با بالارفتن اکتان رابطه کاملا برعکسی دارد؛ در واقع با کاهش دما، شاهد افزایش عدد اکتان سوخت خواهیم بود.
  • نسبت بنزین و هوا، آوانس تایمینگ پیشرانه، نسبت تراکم موتور و دمای موتور

مزایای استفاده از بنزین سوپر

علاوه بر مواردی که پیش‌تر در مورد خصوصیات بنزین سوپر گفته شد، مزایای دیگری هم در استفاده از این نوع سوخت خودرو وجود دارد که در این بخش به آن پرداخته می‌شود:

  • استفاده از بنزین سوپر در خودروهایی که ضریب کمپرسی بالایی دارند؛ منجر به کاهش مصرف سوخت می‌دهد.
  • احتراق این نوع بنزین، بهینه‌تر است و افزایش قدرت انفجاری، بهبود سرعت و عملکرد موتور را در پی دارد.
  • استفاده از بنزین سوپر منجر به تولید صدای کمتری نسبت به نوع معمولی در ماشین می‌شود.
  • این نوع سوخت، خطرات و آسیب‌های کمتری به محیط زیست وارد می‌کند.
  • لرزش خودرو با این نوع سوخت کمتر می‌شود.

 

از چه نوع بنزینی در شهر تهران استفاده کنیم؟

با توجه به عاملیت ارتفاع از سطح دریا و دمای هوا که پیش‌تر به آن اشاره کردیم و اینکه تهران در سطح بسیار بالایی از سطح دریا قرار دارد؛ استفاده از بنزین معمولی در تهران توصیه می‌شود که هزینه کمتری هم بر عهده راننده می‌گذارد.

البته در صورت استفاده از بنزین معمولی، بهتر است که در هر 3000 کیلومتر رانندگی برای تمیزی سوزن‌های انژکتور ماشین از محلول پاک‌کننده مخصوص انژکتور استفاده کنید.

نکته: در شهرهای شمالی و جنوبی کشور نزدیک دریا که هم‌تراز با سطح دریا هستند؛ انتخاب بنزین سوپر برای سوخت‌گیری، گزینه خوب و مناسبی است.

 

 

منبع: khodro45.com